RÁMCOVÝ PLÁN ŠD – ČERVEN 1. oddělení – Jitka Hrubá

Tematický okruh:

PŘÍRODA KOLEM NÁS

Formulace a stručný popis činnosti

Celoroční projekt ŠD:

Čtyři roční období - LÉTO - ČERVEN - měsíc jahod, třešní a Medardových dešťů, voní po jahodách, třešních, růžích a létě.
Podokruhy:

MÍSTO, KDE ŽIJEME

Škola-stánek vzdělání

Školní družina

Pravidelně čteme knížku na pokračování. Pohádková knížka: ,,Maková panenka a motýl Emanuel", Václav Čtvrtek. O přečteném si povídáme.

Stále se učíme vzájemné toleranci a pomoci, učíme se řešit konflikty, naslouchat si a odpouštět si.

Hrajeme stolní a didaktické hry, pexeso, hrajeme si se stavebnicemi.

Uklízíme, kompletujeme a opravujeme družinové hry, stavebníce, výtvarné potřeby.

Vyrábíme výzdobu na dny voleb.

Tvoříme "hmyzáky" - koláž z listů a rostlin

Jdeme na zmzlinu.

LIDÉ KOLEM NÁS

Svátky a oslavy

1.6. - Mezinárodní den dětí

6.6. - Světový den životního prostředí

8.6. - Světový den oceánů

19.6. - Den zdraví na Slunečním náměstí

24.6. - sv. Jana Křtitele - vrcholí období obyčejů spojených s kultem vody, ohně a zeleně

LOH - povídáme si o různých sportech, co nás baví, co víme o OH, co je Fair play?

Medardova kápě - čtyřicet dní kape.

Na svatého Jána otvírá se k létu brána.

O svatém Barnabáši (11.6.) bouřky často straší.

ROZMANITOST PŘÍRODY

Příroda vstupuje do dalšího ročního období

20.6. - letní slunovrat

Pečujeme o skleník, vyvýšené záhony a školní zvířata.

Pozorujeme náš strom.

Upravujeme vrbičkové stavby.

Co můžeme dělat pro naše životní prostředí? (Třídění odpadu, neplýtvání, nakupování s rozmyslem, péče o krajinu, víme, co jíme?)

Sbíráme květy lípy a jitrocel. Vaříme čaje, vyrábíme jitrocelový sirup a povídáme si o léčivých bylinách.

Povídáme si o tom, jak se chovat v přírodě. Známe nějaké jedovaté rostliny a nebezpečné živočichy v naší přírodě?

LIDÉ A ČAS
Náš denní režim

Vyprávíme si o zásadách pravidelného denního režimu, učíme se rozlišovat povinnosti a zábavu.

DIGI VE ŠD

Kolik je měsíců v roce, kolik nám zbývá dnů do letních prázdnin? Jak dlouhé budou letní prázdniny?

ČLOVĚK A JEHO ZDRAVÍ

Stále si ujasňujeme hygienické zásady při kašli, kýchání, použití WC, stolování.

Povídáme si o léčivých bylinách.

Téměř za každého počasí chodíme ven. Učíme se správně oblékat.

Povídáme si o správném stravování a plýtvání jídlem.

Při vycházkách překonáváme přírodní překážky, využíváme přírodní prostředí pro hry, prohlubujeme si znalost o přírodě.

CELODRUŽINOVÁ AKCE

Kino do škol