Na této stránce najdete:
Činnosti a akce ŠD
Kroužky ŠD

Úvod

To, že školní družina by měla být místem, kde si žák (především 1. stupně ZŠ) najde prostor pro realizaci vlastních zájmů, je známá věc. Ovšem nejrozšířenější oblastí činnosti ŠD by mělo být vytvoření podmínek pro relativně volnou spontánní činnost dětí. Nejen ve smyslu vytvoření vhodných prostor a potřebného materiálně technického vybavení, ale zejména v široké nabídce činností. Od toho, že si dítě může v klidu číst, malovat, přes hraní různých her, kolektivní činnosti, až po řízené či sledované, ale zdánlivě volné využívání zařízení školy (tělocvičny, žákovské knihovny, počítačové učebny apod.).
Snažíme se, aby takovým místem naše ŠD byla. Běžnou součástí naší ŠD jsou také sportovní, pohybové aktivity a v neposlední řadě organizování výletů, návštěv výstav, divadelních představení atd. Při tvorbě celoročního plánu počítáme s tím, že činnosti zařadíme do programu (dne, týdne) pružně podle situace i podle toho, které dítě bude ve ŠD přítomno anebo podle události, která se dítěte osobně dotýká (oslava narozenin, potřeba řešení konfliktu mezi spolužáky apod.).
Také jsme umožnili našim dětem, aby vyvíjely vlastní aktivity a zapojily se do činnosti, kterou si zvolí podle svého zájmu, schopností a dovedností. Již tradičně (mimo jiné) je to nabídka tří zájmových kroužků, které probíhají v rámci ŠD. Pro družinové děti jsou pod odborným vedením pí. vychovatelek bezplatné.
Děti mívají spoustu nápadů. Jsou pro nás velkou inspirací. Dáme-li jim příležitost, umožníme jim nejenom rozvíjet jejich poznávání, ale splníme i jednu z vnějších podmínek vzdělávání dětí. Velmi oceňujeme dobrou spolupráci s rodiči, zejména pomoc ze strany Rady rodičů. Zároveň jsme si vědomi velkého pochopení a ochoty kdykoliv pomoci (v rámci možností) ze strany vedení školy.

Bc. Lýdia Baráková, vedoucí vychovatelka

Organizace ŠD

mobil: 602 205 909, pevný telefon: 235 510 002 až 3
1.odd. - Zdeňka Davidová 1.A zdenka.davidova(at)zsmohylova.cz
2.odd. - Ing. Jitka Hrubá 1.B jitka.hruba(at)zsmohylova.cz
3.odd. - Pavla Portová 2.A pavla.portova(at)zsmohylova.cz
4.odd. - Zdeňka Biačková 2.B zdenka.biackova(at)zsmohylova.cz
5.odd. - Bc. Lýdia Baráková 3.B Lydia.Barakova(at)zsmohylova.cz
6.odd. -Ing. Martina Šípová 3.A martina.sipova(at)zsmohylova.cz

Vyzvedávání dětí ze ŠD nelze ovšem akceptovat na telefonní ani elektronickou domluvu s rodiči dítěte.
Konkrétní informace o rozdělění žáků do příslušného oddělení mají žáci v žákovské knížce.

Bc. Lýdia Baráková
vedoucí
Zdeňka Biačková Zdeňka Davidová Ing. Jitka Hrubá Ing. Martina Šípová Pavla Portová

Do naší školní družiny mají možnost chodit děti prvních až čtvrtých tříd. Školní družina je denně ráno od 7.00 hod. do 7.50 hod., v zimních měsících od prosince do 20. března je družina otevřena do 8.00 hod. Odpolední družina začíná po vyučování do 17.30 hod. Z kapacitních důvodů a tudíž i z provozních důvodů lze do ŠD přijmout dítě, kterého maminka je na MD pouze omezeně a jeho případné přijetí se posuzuje individuálně.

Školní družina se angažovaně stará o odpolední program našich dětí. Paní vychovatelky připravují a plánují s předstihem pro děti výlety, karneval, celodružinové hry, návštěvy výstav, divadel a knihoven.
Vyzvedávání dětí z odpolední družiny je proto možné od 13.00 do 14.00 hod., potom opět od 15.30 hod. do 17.30 hod.
Tímto děkujeme všem rodičům za pochopení.

Řád školní družiny je v žákovské knížce žáka.

Poplatek za školní družinu činí 200,- Kč za měsíc a probíhá dvakrát ročně složenkou. Součástí první platby je 200,- Kč příspěvek do školní družiny na celý rok. Tento příspěvek se platí přímo pí. vychovatelce příslušného oddělení a slouží na materiál, který se použije na tématické činnosti příslušného oddělení. Vyúčtování těchto drobných nákupů je kdykoliv k nahlédnutí.

Činnosti a akce ŠD

Rámcový plán ŠD
Den dětské onkologie při FN Motol (18.1.2018)

Měsíční plány
1. oddělení
2. oddělení
3. oddělení
4. oddělení
5. oddělení
6. oddělení

Fotogalerie ŠD

Kroužky ŠD

Veškeré zájmové činnosti (sportovní, výtvarné, enviromentální, kulturní atd.) fungují v rámci všech oddělení. Téměř všechny děti naší ŠD jsou zapojeny do kroužků Rady rodičů. Činnosti těchto kroužků jsou velice různorodé a děti mají z čeho vybírat dle svého zájmu - a nás to těší. Na druhé straně je to pro nás provozně náročné a omezuje to do určité míry naše vlastní aktivity. Pro nás je ale prvořadé, aby byly spokojené hlavně děti.
V rámci zájmových činností ve ŠD pracuje kroužek Chovatel-pěstitel, pod jehož vedením se staráme o zvířátka a celou školní zahradu.
Co se ještě týče činnosti ve školní družině, nelze opomenout, že ŠD na naší škole také zastřešuje účast v mezinárodní knihovnické akci Noc s Andersenem. Byli jsme jednou z pilotních škol, resp. ŠD, které se do této akce před léty zapojily. Je to akce krásná a velmi náročná na přípravu. Tradiční akce se zúčastňuje vždy třetí oddělení této ŠD v příslušném školním roce.
A ještě jedna naše tzv. srdeční záležitost, která má název "Úspěšný předškolák". Již několik let se potkáváme v dopoledních hodinách jednou měsíčně s předškoláky z mateřských škol a snažíme se jim ulehčit jejich vstup do školních lavic 1. tříd.