Mohylácká vajíčková výzva

Každý žák Mohylky, který rád tvoří a vyrábí, má jedinečnou možnost zapojit se do březnové Velké vajíčkové výzvy. Každý březnový týden najdete na webu ZŠ Mohylová (www.zsmohylova.cz) fotonávod, jak si převážně přírodní formou poradit s různými způsoby zdobení vajíček.

Účastníci soutěže mohou barvit či zdobit dva druhy vajíček – vajíčka natvrdo a vajíčka vyfouknutá. Vajíčka natvrdo mohou nafotit a poslat na mailovou adresu, kterou naleznou na školních stránkách u informací k této soutěži. Zároveň mohou těmito ozdobenými uvařenými vajíčky pohostit svou rodinu, což rodinní příslušníci zajisté ocení. Druhou možností, jaká vajíčka si k barvení vybrat, jsou vajíčka vyfouknutá. Ta mohou soutěžící opět vyfotit a poslat na správný mail, nebo je možné je přinést v klasických obalech na vejce ke vchodu školy. Z těchto obalů je zaměstnanci školy přemístí do zavařovacích sklenic a před velikonočními prázdninami je vyvěsí na školní plot jako Velkou vajíčkovou výstavu.

V prvním týdnu Velké vajíčkové výzvy jsme se mohli dozvědět, jak zdobit vajíčka pomocí ovesných vloček. Druhý týden nám přinesl informace o možnosti zdobení vajíček za pomoci lístků a obarvení v cibulových slupkách. Ve třetím týdnu se vajíčka barví červenou řepou a zdobí se ornamenty z gumiček. A v posledním čtvrtém týdnu se dozvíme, jak lze vajíčka ozdobit pomocí ubrouskové metody.

Pokud se zájemci pustí do zdobení a barvení vajíček výše zmíněnými přírodními metodami, je důležité upozornit také na to, že kromě barevných vajec vzniknou po jejich zkrášlení i další produkty, které lze dále využít. Je to například uvařená červená řepa (ta dokáže vejce zbarvit do růžova až do červena) nebo červené zelí (to vajíčka obarví do modra). Děti se tak mohou učit zároveň tomu, že se skoro nic z použitých přírodnin nemusí vyhodit, ale naopak se dají suroviny dále využít. Naučí se tak méně plýtvat a třeba se i pokusí spolu s rodiči tyto potraviny zpracovat a připravit si z nich něco dobrého. Červenou řepu lze využít například do muffinů – návod, jak na ně, naleznete ve fotopostupu z třetího týdne (barvení červenou řepou). Z červeného zelí je možné upéct třeba vynikající závin – odkaz na osvědčený recept bude opět u fotonávodu k barvení červeným zelím.

I když nejste žáky Mohylky, můžete si všechny návody a nápady z této soutěže vyzkoušet i doma. Zapojte děti, nebo si to prostě jen tak zkuste sami. Držíme palce všem, kteří se do barvení a zdobení pustí a věříme, že výsledkem budou krásná vajíčka a navíc ještě spousta dalších dobrot.

vejce_cibule_1-300x225.jpgvejce_cibule_6-300x225.jpgvejce_oves_1_new_new-300x225.jpgvejce_oves_5-300x225.jpgvejce_řepa_1-300x225.jpgvejce_řepa_5-300x225.jpg