Rozkvetlý leden v několika jazycích

Mohlo by se zdát, že mrazivý měsíc leden může rozkvést snad jedině pro Marušku z pohádky o dvanácti měsíčkách. Krásu rozkvetlé zimy však zažili i žáci ZŠ Mohylová, kteří navštěvují školní klub pro děti s odlišným mateřským jazykem (OMJ).

Při svém posledním setkání se tito žáčci sešli nad hromádkou obrázků se zimní tématikou, protože uprostřed mrazivého ledna je samozřejmě právě „zima“ tím nejvhodnějším motivem pro práci. Děti pracovaly se slovníky a překladači, ve kterých hledaly názvy věcí či postav z obrázků. Tyto názvy žáci zaznamenali ve svých rodných jazycích, tedy v italštině, rumunštině, ukrajinštině, ruštině a srbštině. Slova, která znamenala onu danou věc z obrázku, napsaly děti na barevný papír a ten pak přímo k obrázku nalepily. Vytvořily tak nádherný obrázkový pětijazyčný slovník, který měl tvar rozkvetlého stromu.

Žáci podle podobnosti některých slovíček spontánně poznali, které jazyky jsou spolu příbuzné. Viděli také, jaké abecedy se používají k zápisu „jejich“ pěti jazyků. Jsme zvědaví, co nového se všichni dozvíme zase příště 🙂

OMJ-leden2-768x1024.jpgOMJ-leden1-1024x768.jpg

OMJ-leden4-768x1024.jpg