Charitativní běhání aneb spolu jsme silnější

Už několik let ke konci školního roku pořádá ZŠ Mohylová charitativní běh. Její vedení, pedagogický sbor i děti mají totiž zato, že zdraví lidé by měli pomáhat těm, kdo v životě nemají tolik štěstí jako oni. Letos už podruhé bylo běhání věnováno pacientské organizaci FRIEDA. Proč zrovna jí? Ve škole totiž dětem pomáhá jako asistent mladý muž Šimon H., který má nemoc Friedreichova ataxie. Nemoc je neurologická a degenerativní, což je hodně zlé. A tak se „Frieďáci“ snaží ve FRIEDě pomáhat si navzájem. Je úžasné, jak se zejména děti z Mohylky naprosto jednoduše a samozřejmě k pomáhání připojily. Nejen běháním v jednom dni, ale i během roku – slavily společně třeba Den vzácných onemocnění. O nemoci toho vědí opravdu hodně, což dokazují jejich připravené zasvěcené otázky, které „Frieďákům pokládaly. Ti v hojném počtu rádi na charitativní běh přijeli, i zdaleka. Naprosto nečekaný byl zájem dětí o vědomostní kvíz, z nějž bylo patrné, že jsou na tuto nemoc opravdu „malými“ odborníky. Bylo jasné, že mají do situace nemocných vhled a velmi dobře vědí, komu a proč pomáhají. Nejkouzelnější však byly bezprostřední reakce dětí – během dopoledne namalovaný obrázek jedné pacientky, přání „já bych chtěl ještě mnohem víc pomoci – něco vám vyrobím“ atd.

Běhu se účastnili také páťák Martin V. a čtvrťačka Mia F., kteří se také pohybují na vozíku, a jejich solidarita s ostatními pacienty FRIEDy byla dojemná. Martin miluje hudbu skupiny Queen a svou vybranou trasu projel za tzv. „písničkového“ pohonu. Jak? Se svojí asistentkou si cestou zpívali písničky Queenů a asistentka Lucka řídila vozík v jejich rytmu. To byl tedy zážitek!

Velkým překvapením byla také účast školkových dětí. Dorazily běžecké posily z MŠ Srdíčko a MŠ Sluníčko pod střechou a vedly si opravdu skvěle!

Celé dopoledne se neslo v dobrém a pomáhajícím duchu všech, kdo se zúčastnili, ať už běhali rodiče, prarodiče, učitelé nebo náhodní kolemjdoucí. Děkujeme všem!

Výtěžek kromě FRIEDY pomůže také tradičně mohyláckému školníkovi Pavlovi A. Dobrá vůle a dobrá srdce dobrých lidí slavily svůj den.