PolyTechBus v Mohylce

Prvňáčci ze ZŠ Mohylová měli možnost setkat se s profesionály v oborech elektrikář, malíř a truhlář, kteří jim předali své zkušenosti a vedli praktické ukázky jednotlivých prací. Žáci se dozvěděli spoustu nových informací, poznali tradiční nástroje a především si samostatně vyrobili krmítko pro ptáčky i ťupkovaný obrázek. Všichni také úspěšně zapojili elektrický obvod, jež se rozsvítil i zabzučel. Malí řemeslníci si tvoření báječně užili.

Kateřina Srbová

polytechbus.jpg

Lapače snů

Pochází od Obživejů, Indiánů z oblasti Velkých jezer. Původně to byl dřevěný kruh vypletený přesně jako pavoučí sít kopřivovými vlákny obarvenými na červeno. Před dávnými časy pomohla Pavoučí žena Asibikáši vrátit lidem slunce gízis a začala se starat o všechny lidi jako o své děti. Protože však nestihla všechny pravidelně navštěvovat, ženy začaly vyrábět z vrbových proutků a rostlinných vláken kruhy pro nově narozené děti. Kruh představoval slunce a síť měla zachytávat zlé sny, aby do dětských myslí mohly vstoupit jen dobré sny. S prvními paprsky slunce zlé zachycené sny hynuly. Na počest Pavoučí ženy mívala síť osm paprsků, protože pavouk má osm nohou. Aby mohla být na více místech a lépe chránit lidi, převtělila se Pavoučí žena do pavouků. Není třeba se pavouků bát, naopak je potřeba je chránit a mít k nim úctu, protože oni chrání nás. (zdroj: LLM Twister 10/01)

Nikdo nemá rád zlé a ošklivé sny, proto si děti ze 3. B. ZŠ Mohylová vyrobily své lapače snů, které je nyní ochraňují.

Štěpánka Kuchaříková

lapače_snů.png