BRUSLENÍ

V polovině listopadu začala naše třída 3. B společně s dalšími třídami nejen z naší školy ZŠ Mohylová svou bruslařskou sezónu na školním zimním stadionu Bronzová. Na první hodině bylo vidět, že teprve začínáme. Již na druhé hodině je vidět u každého pokrok a zlepšení. Bruslili jsme nejen popředu, někdo umí jet i po jedné noze, někdo pozadu. Uvidíme, kam se do konce bruslení dostaneme. Třeba až k holubičce.

Štěpánka Kuchaříková

BRUSLENI.JPG

V Mohylce pomáhají robůtci s angličtinou

Žáci 3. a 4. tříd ZŠ Mohylová měli v uplynulých dnech možnost učit se angličtinu za pomoci Ozobotů, tedy malých programovatelných robůtků.

Každé z dětí nejdříve anglicky napsalo příběh „svého“ Ozobota a potom pomocí barevných kódů naprogramovalo jeho jízdní dráhu. Při tomto programování si žáci zopakovali anglické názvy jednotlivých barev a zároveň se seznámili s novou slovní zásobou v podobě anglických povelů pro svého robůtka. Podle toho, jaký příběh Ozobotovi děti napsaly, ilustrovaly také své dráhy, po kterých následně nechaly robůtka jezdit, a anglicky četly spolužákům svůj příběh. Spolužáci při tom ukazovali na ilustracích, o čem se právě čte.

Díky těmto šikovným malým pomocníkům si mohli žáci v rámci jedné hodiny procvičit jak své znalosti angličtiny, tak i dovednosti z oblasti programování.

Všechny zúčastněné „ozobotí“ výuka velmi bavila, proto si ji zcela jistě brzy zase zopakujeme.

Kateřina Hrbková

V_mohylce_pomáhají_robůtci.jpg

Bez pohybu není života

O tom, že pohyb nám svědčí, není třeba pochybovat. Velmi zjednodušeně by se dalo říci, že dokud se hýbeme, tak žijeme. Pro většinu z nás je pohyb naprostá samozřejmost, ale ne každý má takové štěstí. A byl to taky hlavní důvod toho, že děti školní družiny při ZŠ Mohylová navštívily dne 14. 11. akci pořádanou fakultou TV UK „Den pro družiny“. Přiznáváme, že jsme byli moc zvědaví, co nás čeká. Protože zkratka APA TV – aplikované pohybové aktivity resp. Aplikovaná tělesná výchova osob se specifickými potřebami, nám zněla trochu neosobně. Hned po příchodu se skupiny našich dětí, jejichž součástí byl taky chlapec s fyzickým handicapem, ujali studenti školy. Děti absolvovaly celkem šest stanovišť a měly možnost si vyzkoušet čtení abecedy pomocí Braillova slepeckého písma, skládání obrázků pouze po hmatu. Zvládly vytyčenou trasu pomocí slepecké hole a spoléhaly se na navigaci kamaráda, hrály různé míčové hry a přitom seděly v invalidním vozíku. Bylo toho opravdu hodně, ale nejlepší bylo to, jak si děti navzájem fandily a podporovaly se. Odcházeli jsme z fakulty plní dojmů a vědomí, že „zkratka“ APA je důležitá, zkrátka pro všechny děti.

Lýdia Baráková

Nezapomeňme aneb Hon na jednorožce!

V listopadu u příležitosti výročí Sametové revoluce páťáci z 5. B ze ZŠ Mohylová navštívili divadelní představení v Divadle Minor. Hra se jmenovala Hon na jednorožce, ale nešlo o bájné zvíře. Děti poznaly, jak pracovali příslušníci STB a celá policejní mašinérie – honili a uvěznili za nic nevinného mladého člověka – Lubomíra Jednorožce. Příběh byl napsán podle skutečného životního příběhu – a děti se bály, smály, držely palce a tajily dech nad hrůzou té doby. Po představení proběhla beseda s herci a páťáci odcházeli do školy šťastni, že žijí ve svobodné zemi.

Míša Houšková

Nezapomeňme_aneb_Hon_na_jednorožce.png

Cvičení na bosu i fitballech

Děti ze 4. B v ZŠ Mohylová se rády hýbají a poznávají nové sporty a formy cvičení. Tentokrát si vyzkoušely netradiční tělesnou výchovu pod vedením paní Ireny Kočkové z týmu Fitness Balance ve sportovní hale Lužiny. Cvičení na bosu i fitballech bylo pro všechny zábavným a zdravotně vhodným doplňkem k běžným hodinám tělesné výchovy. Určitě znovu přijdeme.

Marie Procházková

cvičení_na_bosu.JPG

Zkoumáme krásy Prahy

Je známo, že je vždy nejlepší si věci osahat a vidět je na vlastní oči. Své o tom ví i žáci 2. B ZŠ Mohylová. Zvedli se od učebnic a místo prohlížení obrázků šli prozkoumat centrum Prahy na vlastní kůži. Po pohodové jízdě metrem jsme vysedli ve stanici Můstek a prošli Václavským náměstím až k soše sv. Václava a před Národní muzeum. Po zjištění základních informací jsme se vydali na Staroměstské náměstí, které je nejstarším v Praze, dali jsme si svačinu a počkali na celou hodinu, kdy jsme mohli pozorovat Orloj v celé své kráse. Celetnou ulicí, jež je pojmenovaná podle tzv. caltnéřů neboli pekařů, jsme se vydali na Náměstí Republiky a vrátili se do školy. Aby ovšem toto dopolední zkoumání nebylo jen procházkou, žáci si všechny informace zapisovali, kreslili vše, co viděli, a ve škole pak zpracovali krásné plakáty. Na jaro nás potom čeká další okruh a už teď se všichni těšíme.

Veronika Pijáková

zkoumame_krasy_prahy.jpg

Vánoční přání

Na ZŠ Mohylová úzce spolupracují páťáci s prvňáky. Na začátku prosince se tak opět sešli nad společnou prací. Vyráběli vánoční přání, která v předvánočním čase potěší klienty Domu seniorů.

Petra Jiránková

vánoční_přání.JPG