Vláčkem za historií i za zvířátky

Koncem prvního školního měsíce září se třída 3. B ze základní školy Mohylová vydala na několikadenní výlet do Borovanského mlýna v Jižních Čechách. Kdo si ale myslí, že se třeťáčci pohodlně vezli autobusem od školy až do svého cíle, ten se velmi mýlí! Součástí jejich několikadenního dobrodružství byla totiž také cesta vláčkem a od vlaku pak kus cesty pěšky. Děti si proto do svých zavazadel musely zabalit pouze tolik věcí, kolik jsou schopny unést. Už jen toto byla pro mnoho z nich veliká výzva 🙂

První den se nesl v duchu dějepisu, když se děti v Trocnově seznámily s postavou Jana Žižky. Také se tam například dozvěděly, jak za dob husitských válek vypadala vozová hradba Husitů. Druhý den strávili žáci dopoledne hraním rozmanitých her na přilehlém hřišti. Při soutěžích si zopakovali i anglické názvy barev, které se již dříve naučili. Po obědě pak děti vyrazily do nedaleké soukromé ZOO Dvorec, kde na ně čekal průvodce, který je celou zoologickou zahradou provedl. Cestou zpátky do mlýna šly děti pěšky lesem a při té příležitosti sbíraly přírodniny. Poslední den dopoledne navštívili žáčci farmu, která patří k Borovanskému mlýnu. Farmou je provedl znalý průvodce a žáci tak měli možnost spatřit křepelky, prasata, slepice, koně, husy, kachny, krávy, ovce, kozy, kočky nebo nutrie. Během celého pobytu všichni průběžně sbírali a hlavně poznávali houby, na které v okolních lesích narazili.

Třeťáci nebyli ochuzeni ani o oblíbenou noční bojovku, která byla tentokrát pojata ve velice originálním duchu. Paní učitelka každému nebojsovi zavázala oči, provedla ho kolem mlýna a dovedla ho na pohádkovou půdu, která se v mlýně nachází. Pohádkovou proto, že podél jejích stěn jsou naaranžované barevné loutky a figuríny z pohádek, na zdech jsou pohádkové malby a celý půdní prostor je jen velmi spoře osvětlený. Na půdě pak paní učitelka sundala dětem z očí šátek a ty pak měly za úkol najít papírek se svým jménem a matematickými příklady. Děti byly statečné a celou noční akci si řádně užily 🙂

V Borovanském mlýně byl ale také důvod k oslavě. Paní asistentka třeťáků měla totiž narozeniny, tak se slavilo a veselilo. Na zpáteční cestu vlakem se všichni účastníci školní výpravy opět velmi těšili, byl to pro děti krásný zážitek-stejně jako celý povedený jihočeský výlet.

IMG-20221007-WA0013-1024x576.jpg

IMG-20221007-WA0008-1024x576.jpgIMG-20221007-WA0007-576x1024.jpgIMG-20221007-WA0009-1024x576.jpgIMG-20221007-WA0011-1024x576.jpgIMG-20221007-WA0010-1024x576.jpgIMG-20221007-WA0012-1024x576.jpg