zájmový kroužek: TURISTICKÝ

vyučující: Martina Červenková, Tomáš Červenka

1x za měsíc v sobotu

Baví Tě poznávat nové věci? Chceš se jednou za měsíc o víkendu vydat někam na výlet a poznat nové věci? Pak vítej v turistickém kroužku. Kroužek je určený pro děti od první do páté třídy se zájmem o poznávání nejen kulturních a historických památek, ale i se zájmem o přírodu a procházky spojené s nevšedním zážitkem. Na každém výletě nás čeká něco zajímavého, hry, vědomostní soutěže a samozřejmě spousta zábavy.

Turistický kroužek 2018 – 2019

Datum výletu: 20. 10. 2018

Popis výletu: Muzeum másla v Máslovicích

Komentář: Během prvního výletu turistického kroužku jsme se vypravili do muzea másla v Máslovicích. Vlakem jsme dojeli do Libčic nad Vltavou. Přívozem jsme se dopravili na druhý břeh Vltavy. Po krátké přestávce na hřišti nás čekal půl hodinový výstup do kopce do Máslovic. V muzeu másla jsme si prohlédli máselnice, odstředivky, formičky na máslo a hlavně výstavu máslenek. Po prohlídce muzea a vydatné svačině čekal sestup zpět k řece po naučné stezce a pak podél Vltavy až do Řeže. Celkem jsme ušli 7,5 km. :-)

Datum výletu: 17. 11. 2018

Popis výletu: Divoká Šárka

Komentář: Během druhého výletu turistického kroužku jsme se vypravili do Divoké Šárky po stopách Dívčí války. Nebyl to jen tak obyčejný výlet. Trasa vedla bočními uličkami po levé i pravé straně rokle. Podle indicií, šifer a úkolů jsme museli určit správnou trasu a najít ukryté schránky s legendou o Šárce a Ctiradovi, která se údajně ve zdejších lesích odehrála. Na konci cesty náš čekal poklad.

Datum výletu: 15. 12. 2018

Popis výletu: Mníšek pod Brdy

Komentář: V předvánočním čase jsme se vypravili na vánoční prohlídku zámku Mníšek pod Brdy, na které si spolu s královnou Elsou z Ledového království děti vyzkoušely různé vánoční zvyky. Pustily si lodičku z ořechové skořápky, hodily botou, pomohly ozdobit vánoční stromeček a předvedly, jak umí vyskakovat do výšky při pečení vánočky.

Leden

Datum výletu: 19. ledna 2019

Popis výletu: Náprstkovo muzeum

Komentář: V mrazivou lednovou sobotu jsme se vypravili do tepla Náprstkova muzea na výstavu Indiáni. Čekala nás dobrodružná cesta světem indiánů a to Severní i Jižní Ameriky. Po návštěvě muzea jsme se prošli přes Karlův most na Kampu. Výlet jsme zakončili na hřišti vedle lanové dráhy na Petřín.

Únor

Datum výletu: 23. února 2019

Popis výletu: Masopust v Hlubočepech

Komentář: Za krásného slunečného počasí jsme se vypravili na Masopust do Hlubočep. Do Hlubočep jsme se vydali pěšky Prokopským údolím, pohráli jsme si na hřišti s lodí, prošli tunelem a nakrmili kozy a ovce. Na plácku v Hlubočepech už nás čekali masopustní maškary. Děti si nechali u odbornic upravit frizúru.

Březen

Datum: 16. 3. 2019 - Zemědělské muzeum

V březnu jsme se vypravili do Zemědělského muzea. S dětmi jsme prošli expozizi Rybářství, Myslivost i zemědělství.

Duben

Datum: 13. 4. 2019

Popis: vlakem z Masarykova nádraží jsme jeli do Úholiček s cílem projít naučnou stezku "Rozhlédni se, člověče v dolním Povltaví". Lesní cestou jsme nejprve dorazili do bývalého amfiteátru. Děti byly nadšené z obřích houpaček. Celé dvě hodiny se na střídačku houpaly nebo pekly špekáčky. Pak jsme se přesunuli do areálu Švestkovna, kde je hřiště se spoustou překážek. Nakonec jsme přes vyhlídku Stříbrník sešli dolů k řece a jeli vlakem zpět do Prahy.

Květen

Datum: 18. 5. 2019

Popis výletu: Cílem dnešního výletu bylo keltské hradiště Závist u Dolních Břežan. V Dolních Břežanech jsme se nejprve zastavili na hřišti, které je inspirováno keltskou kulturou. A pak už vzhůru do lesa. Těsně pod keltským hradištěm jsme si udělali táborák. Děli pekly špekáčky a marshmallow. Velký úspěch mělo testování křesadla. Hradiště děti moc nenadchlo, je to jen "louka" :-) Pak už nás čekal sešup dolů z kopce na Zbraslav. Chvilku jsme se zastavili v minizoo, ale moc zvířátek v ní není.

Červen

Datum: 15. 6. 2019

Cíl výletu: Mirakulum

Fotogalerie šk.r. 2017/18:

Hornické muzeum Příbram 7. 10. 2017
Halloween - lesopark Kbely 4. 11. 2017
Exkurze na letiště Václava Havla v Praze 3. 12. 2017
Řeporyjský masopust 17. 2. 2018
Tentokrát jsme se s dětmi vypravili autobusem do Řeporyj, kde jsme si nejdříve vyrobili masky na masopust v kreativní dílně studia Bubec. Poté jsme šli s masopustním průvodem na zahradu a do sochařského ateliéru, kde byla k vidění umělecká díla ze starých strojů, vyřezané sochy a jiné. Proběhlo zde i tradiční občerstvení - jitrničky a další.
Národní zemědělské muzeum 17. 3. 2018
Dnes jsme s dětmi vyrazili do Národního zemědělského muzea, kde jsme navštívili expozice - Jede traktor. Zde si děti vyzkoušely trenažér bagru, traktoru či na pc ovládat traktor a prohlédly si staré modely traktorů. Poté jsme se přesunuli do expozice - RecykLES - cesta dřeva, kde nám bylo řečeno, jak probíhá cesta dřeva od zasazení stromů až po výrobu papíru z něj. A poslední jsme viděli expozici - Rybaření - bylo možno vyzkoušet si chytat ryby a natáhnout si rybářské kalhoto-holinky, dále mikroskopem vidět šupiny a spoustu dalšího.
Medvědárium Beroun 14. 4. 2018
Zookoutek Malá Chuchle 13. 5. 2018
komentovaná prohlídka a krmení koziček, daňků, jelenů, srnek a prasat